Minimalne alimenty

Anna Zaręba-Faracik        19 października 2021        Komentarze (0)

Jakie są minimalne alimenty na dziecko?

W prawie polskim nie występuje przepis, który regulowałby jakie są minimalne alimenty. Obecnie najniższe alimenty jakie sądy zasadzają na jedno dziecko to ok. 500 zł.

Należy jednak pamiętać, że wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb małoletniego i zarobkowych możliwości zobowiązanego. Oznacza to, że każde dziecko będzie miało inne potrzeby związane np. ze specjalnym sposobem odżywiana, koniecznością regularnych wizyt u lekarza, zajęć sportowych w których bierze udział itp.

Minimalne alimenty

Przyjmuje się, iż dziecko ma prawo żyć na takim poziomie jak jego rodzice, co oznacza, że alimenty będą ściśle powiązane ze stopą życia rodziców. Rodzice mają obowiązek dostarczenia środków utrzymania i wychowania swoim dzieciom. Obowiązek taki trwa dopóki dziecko nie jest samodzielne, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania.

Jeśli rodzic celowo nie pracuje, albo ukrywa swoje zarobki sąd i tak zbada to ile powinien zarabiać z uwagi na swoje wykształcenie, wiek i inne możliwości.

Zakończenie alimentów

Jak wyżej wskazano obowiązek alimentacyjny ustaje w sytuacji gdy dziecko jest się w stanie samodzielnie utrzymać. Druga sytuacja pozwalająca na zakończenie alimentacji powstaje, gdy dziecko jest pełnoletnie, a alimenty wiążą się z nadmiernym obciążeniem dla rodzica. Trzecia sytuacja to, gdy dziecko jest pełnoletnie i nie dokłada starań w celu uzyskania możliwości samodzielnego utrzymania się.

Wysokość alimentów

W postępowaniu o przyznanie alimentów uprawniony (czyli dziecko, albo jego przedstawiciel, jeśli mają zatrudnioną kancelarię, to ona) musi wykazać wysokość ponoszonych kosztów niezbędnych do życia. Zwykle przedkłada się wszelkie dowody w postaci paragonów, faktur, rachunków wraz ze szczegółowym wyliczeniem, co pozwala sądowi w łatwy sposób dokonać rozliczeń.

Dobrze prowadzona sprawa o alimenty przez Kancelarię zwykle skutkuje sprawiedliwą kwotą zasądzonych alimentów.

Zapraszam do kontaktu Kancelaria Warszawa – radca prawny dr Anna Zaręba-Faracik tel. +48 506 151 675.

*********************************

Podobne wpisy:

https://rozwodwwarszawie.pl/dokumenty-do-sprawy-o-rozwod/

https://rozwodwwarszawie.pl/pozbycie-sie-majatku/

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: