Rozwód z klasą

Anna Zaręba-Faracik        15 lipca 2021        Komentarze (0)

Czy to w ogóle się zdarza? I jak przeprowadzić rozwód, po którym będziesz mógł byłemu małżonkowi popatrzeć w oczy i dalej wychowywać z nim dziecko.

Polubowne rozwody zdarzają się niezbyt często – należy to ocenić negatywnie. Konieczne są działania zmierzające do podnoszenia świadomości samych małżonków, a przede wszystkim ich pełnomocników.

Dużo łatwiej jest przeprowadzić ‘dobry’ rozwód, gdy małżonkowie oboje zawinili i gdy mają tego świadomość. Trudno, gdy jedno z małżonków zostało zdradzone, a drugie nie i przykładowo chce rozwodu z uwagi na to, że ma nowego partnera.

Często warto jest przystąpić do mediacji w ośrodku mediacyjnym, które w przypadku prowadzenia przez doświadczonego mediatora posiadającego wysokie umiejętności interpersonalne, pozwalają na osiągnięcie bardzo dobrych efektów.

Często słyszę z drugiej strony, że mediacje są stratą czasu. Nigdy nie wiem czy wynika to z braku przemyślenia tego co dla strony jest najlepsze, czy z innych marnych pobudek. Zawsze kiedy strona przeciwna odmawiała mojemu klientowi mediacji, przegrywała sprawę – takie są moje statystyki.

Oczywiście zdarza się, że mediacja skutku nie przyniesie, ale warto rozmawiać. Pomijam tutaj przypadki rozwodu, dla którego podstawą są czyny przestępne.

Nawet jeśli nie uda się w toku mediacji dogadać w 100%, można np. wypracować wspólnie plan opieki nad dzieckiem, co już jest dużym plusem w dalszym procesie.

Moim zdaniem dla małżonków najważniejsze powinno być dobro dzieci i nawet jeśli nastąpił zupełny rozkład pożycia, to dzieci wciąż pozostają wspólne i dalej są dziećmi każdego z małżonków. Odbieranie jednemu z rodziców władzy rodzicielskiej, jeśli jest dobrym rodzicem, i wykorzystywanie dziecka do prywatnych rozgrywek procesowych uważam po prostu za nieludzkie. Zastanów się więc nad tym jakim rodzicem jesteś.

Jeśli ktoś proponuje Ci rozgrywanie rozwodu Twoimi dziećmi to miej się na baczności.

Podział majątku to już zupełnie inna sprawa – majątek nie jest istotą ludzką i tutaj można dokonywać różnych zabiegów. Niemniej jednak jeśli chcesz się rozwieść z klasą to proponuję trzeźwą i uczciwą ocenę sytuacji.

Jeśli postarasz się poskromić emocje – co oczywiście jest bardzo, bardzo trudne – określisz priorytety i uwzględnisz okoliczności faktyczne, to masz szansę na rozwód z klasą, jeśli Twój małżonek zrobi to samo.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: